آب و هوای دررود

 

اوقات شرعی

تماس با مدیر
تماس با ما

سخنی از بهشت

 

تقویم

 

قرآن مجید

آیه قرآن تصادفی

 

مراسم جشن تولد محمد رضا پهلوی در چهارم آبان مدرسه لامعی (شریعتی) دررود

 

در اوایل دورۀ پهلوی حاکم دورۀ قاجار دررود، میرزا حسین خان مجدالایاله بر مقام خود ابقا شد، ولی از آن‎جایی که رضاخان سعی داشت حکام محلی دورۀ قاجار را از بین ببرد و در پی اختلافات مجدالایاله با مأمور ثبت اسناد حکومت رضاخان در دررود، وی در همان سال مسموم شد. در اوایل این دوره هنوز مسیر تابستانی زوّار امام رضا7 از دررود به مشهد می‎گذشت. اندک اندک با آمدن خودرو، این مسیر از رونق افتاد و در اواخر این دوره دیگر کسی از این مسیر استفاده نمی‎کرد. اوّلین دبستان دولتی دررود در سال 1308ش تأسیس شد و پس از آن اندک اندک مکتب‎خانه‎های قدیم از رونق افتاد. در سال 1346 دبستان دخترانۀ ملک تأسیس شد. با راه افتادن سپاه دانش، دبستانی مختلط برای کودکان شش تا ده سال افتتاح شد. در سال 1348 این مدرسه 60 دانش آموز، مدرسۀ لامعی 320 نفر و مدرسۀ دخترانۀ ملک 80 نفر دانش‎آموز داشتند. در همین زمان با رونق گرفتن کارخانه‎های کبریت سازی و قالی‎بافی، کودکان بسیاری به جای نشستن در کلاس درس، روانۀ کارگاه‎های قالی بافی و کبریت سازی می‎شدند، تا کمک خرج والدینشان باشند.تا سال 1332ش مردم دررود آب آشامیدنی خود را از آب رودخانه و چشمه‎های اطراف تأمین می‎کردند و برای دست‎یابی به آب باید فواصلی را در هوای گرم و سرد طی می‎کردند، اما در پی اقدامات ادارۀ بهداشت، همکاری مردم و تلاش برخی از اهالی دررود، از جمله مرتضی مختاری، لوله‎کشی آب شهر درسال 1332 آغاز شد. مبلغ 60000 ریال توسط اهالی برای ایجاد یک مخزن کوچک و مقدار جزئی لوله‎کشی جمع‎آوری شد. برق دررود نیز از سال 1334 در محل میدان شهید کنونی شروع به فعّالیّت کرد.

شهرداری که در سال 1332 به ریاست میرزاآقاخان (سیدعبدالله سرهنگی) تأسیس شده بود، به دلیل مشکلات پیش آمده و عدم توانایی در تأمین بودجۀ شهرداری، به مدت ده سال منحل شد. سپس  به طور رسمی کار خود را از 15 تیر ماه 1342 آغاز نمود. دررود اندک اندک حالت شهر به خود گرفت. خیابان اصلی شهر، از شمال به جنوب احداث گردید. در اواخر این دوره طبیعت زیبای دررود مورد توجه مردم شهرهای اطراف قرار گرفت، شهرداری در جهت پذیرایی از مسافران، مجموعۀ مهمان‎سرارا احداث کرد. شبکۀ بهداشت گسترش یافت و درمانگاه در سال 1346آغاز به کار کرد. کتابخانۀ عمومی نیز در همان سال افتتاح گردید، بانک صادرات به عنوان نخستین بانک، در سال 1347 در این شهر شعبه‎ای تأسیس کرد.

کارخانۀ بزرگ دباغی دررود که به نام «میشن‎تیماج» مشهور بود، درسال 1314 (1354ق) تأسیس شد. در ابتدای تأسیس تولیداتش را روانۀ کشور آلمان می‎کرد. سپس با پیش آمدن جنگ جهانی دوّم و از بین رفتن برخی محموله‎های تولیدی، این کارخانه در آستانۀ ورشکستگی قرار گرفت، اما پس از جنگ جهانی حیاتی دوباره گرفت و به سرپرستی محمدحسین امین، تولیداتش را روانۀ کشور شوروی ساخت. دیری نپایید که با تأسیس کارخانه‎های سالامبور سازی و صادرات آن‎ها، کارخانۀ تیماج دررود از رونق افتاد و در حدود سال‎های 1345 به تعطیلی کشانده شد.[1] کارخانجات کبریت سازی که از سال 1325 شروع به کار کرده بودند و روزانه حدود 40000 قوطی کبریت تولید می‎کردند، در حدود سال‎های 1350 اندک اندک تعطیل شدند.

در همین زمان که قانون اصلاحات ارضی در بسیاری از روستاهای کشور اجرا شد، در دررود به دلیل وجود مالکیّت خرده مالکی اجرا نگردید. در این دوره که حکومت پهلوی علاقه‎ای به مذهب نشان نمی‎داد، امّا مردم دررود به عقاید مذهبی سخت پایبند بودند و در آن عصر که در اکثر شهرها و روستاها مشروب فروشی وجود داشت، در شهر دررود حتی یک مشروب فروشی وجود نداشت، اما بازار قاچاق مواد مخدر گرم بود و این مواد که از مرز افغانستان وارد ایران می‎شد، از طریق مسیر دررود به دلیل نداشتن پاسگاه انتظامات، روانۀ مناطق غربی می‎گردید.[2] همچنین دررود در دوران قاجار و پهلوی کدخدایانی داشت که آن‎ها نیز وظایف شورای اسلامی و شورای حل اختلاف کنونی را برعهده داشتند و به حل اختلافات و مسائلی از این نوع می‎پرداختند. علاوه بر این برخی علما با توجه به اجازاتی که از مراجع تقلید داشتند، می‎توانستند به برخی اختلافات و دعاوی رسیدگی نمایند.

برگرفته از :http://www.ghoharbinalod.persianblog.ir/ - سید حسن حسینی

منبع:پاک‎زبان، نسرین، جغرافیای دررود نیشابور(پایان نامه)، ص 119-120.دررود درود پهلوی مجدالایاله darrud

ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 29 تير ماه، 1395 توسط mossmm  پرینت

مرتبط باموضوع :

 وجه تسمیه دررود  [ پنجشنبه، 5 تير ماه، 1393 ] 491 مشاهده
 مراسم عزاداري و سوگواري ماه محرم در شهر دررود  [ شنبه، 24 آبان ماه، 1393 ] 649 مشاهده
 دررود شهر مساجد سبعه  [ دوشنبه، 9 تير ماه، 1393 ] 549 مشاهده
 کتابخانه شهید باتر دررود  [ چهارشنبه، 12 آذر ماه، 1393 ] 564 مشاهده
 قلعه های تاریخی اطراف دررود  [ چهارشنبه، 12 آذر ماه، 1393 ] 386 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب